12 september 2026 - 13 september 2026

Open Monumentdag 2026

Waar: Monumenten Schiedam
Wanneer: Za 12 & zo 13 september
Hoe laat: Van 12 - 17 u

Check ook de website

Dit jaar zetten in Schiedam, in de binnenstad én in Kethel zo’n 45 monumenten hun deuren open voor publiek. Sommige monumenten zijn het hele weekend te bezoeken, andere doen alleen op zaterdag of zondag mee.

Het thema van dit jaar is Veerkrachtig Erfgoed. Tijdens de Open Monumentendagen op 12 en 13 september 2026 ga je op ontdekkingsreis door je eigen stad en ontdek je de bijzondere verhalen, gebouwen en plekken die Schiedam rijk is.

     
Korenbeurs Fotograaf: Bob van der Vlist 

Programma

Opening Open Monumentendagen door wethouder Monumentenzorg - Danny van Gulik
Vrijdag 11 september,
inloop 19.00 uur, start 19.30 uur in de Grote of Sint Janskerk, Lange Kerkstraat 37 te Schiedam.

Traditiegetrouw trappen we de Open Monumentendagen af met de opening op de vrijdagavond, verzorgt door de Historische Verenging Schiedam. Wethouder Danny van Gulik opent het Monumentenweekend waarna er een lezing zal worden verzorgd in lijn met het thema ‘Veerkrachtig erfgoed. In tijden van onzekerheid.’ Voorafgaand of na afloop kan de fototentoonstelling ‘Een brede blik’ worden bezocht.

 

TOURS & RONDLEIDINGEN

Historische haventour met nostalgische bus
Vertrek vanaf het Stadserf.
Zaterdag 10.00 en 13.30 uur

Schiedam herbergt een maritiem kenniscluster van internationale allure. Op de fundamenten van Wilton Fijenoord en de Werf Gusto is de offshore industrie hier tot grote bloei gekomen.

Op zaterdag rijdt een historische bus langs het verleden van Wilton Fijenoord. Je bezoekt het huidige Damenterrein, de oude machinewerkplaats  waar nu GBS Machining is gevestigd en de prachtig verbouwde timmerloods, de huidige locatie van GustoMSC. Een unieke kans om deze bijzondere industriële plekken van binnen te zien!

Let op! 18+ | Dichte schoenen & ID verplicht. Aanmelden verplicht via: monumenten@schiedam.nl

 

Rondleiding over de R.K. begraafplaats
R.K. Begraafplaats, Vlaardingerdijk 50
Zaterdag 12.00 uur

Lidwien Meijer verdiepte zich in de geschiedenis van de begraafplaats. Zij leidt u rond op deze intrigerende plek, waar vele illustere Schiedammers een laatste rustplaats vonden.

Verzamelen bij het hek van de begraafplaats.

 

Rondje om de ruïne - Ruïne Huis te Riviere
Zondag 12.00-14.00 en 15.00-17.00 uur

Een archiefmedewerker vertelt wat meer over de ruïne als kasteel en de betekenis van Aleida van Holland in Schiedam.

Via een andere ingang kunt u de linker-en de achterzijde, de 2 zijdes die u nooit kunt zien, eenmalig bekijken.

 

Rondwandeling Oost
Zaterdag 14.30 uur en zondag 12.00 uur

Wandel mee en ontdek Oost! Landschapsarchitect en Oost-kenner Jacqueline Verhees neemt u in circa 1,5 uur mee. Aanmelden verplicht via: monumenten@schiedam.nl


Wederopbouw wandeling
Architect Rikkert Wijk, lid van de werkgroep Historische Bebouwing van de Historische Vereniging Schiedam, neemt u mee in de wederopbouw architectuur rondom de grensflat.

 

DEMONSTRATIES

Jeneverstook
Jenevermuseum, Lange Have 74

Doorlopend op zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur
Het stokersteam verzorgd in de branderij een demonstratiestook.


Restauratiestucadoor toont zijn ambacht
Doorlopend op de zaterdag, in de Lutherse Kerk, Lange Nieuwstraat 219

Restauratiestucadoor en ornamentist Barry Zardoni geeft een toelichting op de restauratie en laat zijn ambacht zien.

Indien de belangstelling voor de stukadoor groot is zullen we het bezoek op inschrijving doen op de locatie.

 

MUZIEK

Gewestelijk Senioren Orkest - Grote of Sint Janskerk
Zaterdag 12 september van 15.00 – 16.00 uur

Dit harmonieorkest brengt de Grote- of Sint Janskerk Kerk muzikaal tot leven met een breed repertoire van klassieke muziek, musicals en jazz tot popmuziek en Franse chansons. Dit alles onder leiding van dirigent Richard Vrijhoef. Luister zittend of bekijk ondertussen de Grote Kerk.

Overige muzikale optredens

  • Lutherse Kerk – Sarah Stevens
  • Sodafabriek – Diverse bandjes
  • Westvest90-kerk – Muzikaal programma op piano en kerkorgel
  • Huis te Poort – Orgelspel
  • Plantagekerk – Orgelspel
  • Verspeekpomp – Hanneke Koolmees

Cultuur Borrelt
Burgemeester Knappertlaan 
Zondag 14.00 uur

 

Beleef Purcell’s meesterwerk vol passie, hekserij en hartstocht. Ensemble Archipel onder leiding van Anneke Huitink.

 

Zie de Schie

Op het Zie de Schie-plein voor de Havenkerk gebeurt het allemaal! Naast een komen en gaan van bezoekers, artiesten, gidsen en vrijwilligers is er veel levende muziek.

En voor de kinderen een echt lab voor onderzoek, om waterdieren te tekenen en te leren wat er nodig is voor schoon water. Er zijn ook VR-brillen met bijzondere historische beelden over de stad samen met een verhalenverteller in een spannend pand.

 

Programmering Kethel

Kethel 5D - Verspeekpomp – Informatiepunt Kethel
Schiedamseweg 1
Zaterdag en Zondag 11.00 – 16.00 uur

Op diverse punten zijn in de stad zogenaamde “5D punten gerealiseerd. Op die belangrijke plekken in Schiedam en Kethel kun je inmiddels rondkijken in het verleden. Bij het informatiepunt bij de Verspeekpomp kun je op een groot scherm uitleg krijgen over dit project en beleven hoe Kethel er toen uitzag.

 

Wandeling met gids langs alle winkeltjes die in Kethel bestaan hebben
Verspeekpomp – Informatiepunt Kethel
Schiedamseweg 1
Zaterdag 11.00 - 13.00 en 15.00 uur
Zondag 12.00 - 14.00 en 15.00 uur

Van de bakker tot de kruidenier, van de smid tot de melkboer… Achter iedere gevel schuilt een verhaal. Wandel door de oude dorpskern en beleef hoe Kethel vroeger een levendig winkeldorp was. U krijgt een lekkernij na afloop van de wandeling. Start bij de Verspeekpomp.

 

Kethel Fair
Kerktuin Sint-Jacobus de Meerdere kerk, Kerkweg 51-53
Zaterdag 12.00-17.00 & Zondag 12.00-17.00

De kerktuin bruist met allerlei activiteiten van de Kethel Fair, georganiseerd door muziekvereniging Sint Radboud. Geniet van lekkers te eten en drinken en onder meer een ambachtelijke markt met zelfgemaakte producten en kunst, spelletjes voor de kinderen en een springkussen. Er rijdt beide dagen een huifkar door het poldergebied van Kethel en er is live muziek. Het harmonieorkest van Sint Radboud geeft op zaterdag een concert bij de kerk om 15 uur, het kinderkoor Future Voices zingt zondag om 13 uur en het (proms)koor van Sint Radboud om 15 uur. 

 

S'DAM TIPT!

Dickens Festijn

Dickens Festijn

bedrijvenfestival | gedistilleerd

bedrijvenfestival | gedistilleerd

Yves Klein & zijn kunstenaarsfamilie: Frits, Marie en Rotraut

Yves Klein & zijn kunstenaarsfamilie: Frits, Marie en Rotraut

Terug naar activiteiten

Aanmelden